Domatesi güvesinde (Tuta absoluta) biyolojik mücadele – Macrolophus pygmaeus

Macrolophus pygmaeus (Syn:Macrolophus caliginosus) nasıl bir böcektir ?

Domates, patlıcan ve çeşitli ekinlerde görülen beyazsinek ve kırmızı örümcek ile beslenen bir predatördür. Menşei Türkiye, İspanya, Fransa gibi Akdeniz ülkeleri ve diğer bazı Akdeniz bölgeleridir. Aynı zamanda domates güvesi Tuta absoluta’ya karşı da etkili olduğu belirtilmektedir.

Özellikle etkili olduğu türler:

Sera beyazsineği Trialeurodes vaporariorum  (Aleyrodidae Familyası)

İki noktalı Kırmızı örümcek Tetranychus urticae (Tetranychidae Familyası)

Macrolophus çeşitli zararlıları avlamasına rağmen beyazsinek tercihidir, hem yumurtaları hem de larvaları ile pupalarını avlar.  Bir ergin Macrolophus günde 40 ila 50 beyazsinek yumurtasını emerek içini boşaltabilir.  Avlanmış bir yumurta, larva ya da pupa, böceğinin ısırmasıyla oluşan küçük delikten ayırt edilebilir. Bazen içi boş avlar çökük şekildedir. Macrolophus hem Bemisia hem de Trialeurodes ile beslenir.
Yukarıda da bahsedildiği gibi, Macrolophus, güve yumurtaları ve yaprak bitlerini de avlar.

Bir dişi, sıcaklık ve beslenmeye bağlı olarak toplam 100 ile 250 yumurta bırakır. Dişi yalnızca beyazsinek yumurtaları ile beslendiğinde, yaprak biti ya da örümcekler ile beslenmeye nazaran daha fazla yumurta bırakır.

Biological control of Tuta absolutaMacrolophus pygmaeus

The predatory bug Macrolophus pygmaeus has a varied diet. While it shows a preference for whitefly it is also very effective against Tuta absoluta. Macrolophus eats the eggs and all larval stages of Tuta absoluta, although it prefers first-instar larvae. When Macrolophus feeds on eggs or larvae it sucks out the body contents leaving only the empty skin.

More information about the natural enemy Macrolophus pygmaeus (MIRICAL): https://www.koppert.com/pests/tuta-absoluta/product-against/mirical/

 

koppert-logo

(izleyen 1265 kişi)

Belki ilgini çekebilir ne dersin ?

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.