Biyolojik Kontrolde – Diglyphus isaea

Digylyphus isaea – Parazitoid Böcek

Domateste, tatlı biberde, hıyarda, patlıcanda ve bir çok diğer bitkide yaprak galeri güvesi (Lyriomyza spp.) parazitoitidir.
Diglyphus isaea 1.5 – 2.5 mm boyunda metalik yeşil renkli bir parazitoittir. Konukçunun arka tarafına yumurta bırakan bir ektoparazittir (dış parazit).
Yaprak galeri güvelerinin tüm türlerini parazitler. Diglyphus isaea yaprak galeri güvelerinin ilk ve ikincil larvalarını delerek vücut sıvıları ile beslenir. Bu konukçu üzerinde beslenme denir ve yumurta üretimi için gereklidir. Ancak asıl faaliyet yaprak galeri güveleri larvalarının parazitlenmesidir.

Biological control of leaf miner – Diglyphus isaea

Diglyphus isaea is an ectoparasite, which means that it lays eggs beside the host. It can parasitize many species of leaf miner. In order to produce eggs it punctures mainly larvae, to feed on their body fluids. Once parasitized by the wasp, the leaf miner stops feeding. Diglyphus lays its eggs alongside the paralyzed leaf miner larva. When the larva hatches, it punctures the leaf miner and sucks out its body fluids. As a result the leaf miner larva dies. Diglyphus immediately starts to search for leaf miners to parasitize.

More information about the natural enemy Diglyphus isaea (MIGLYPHUS):
https://www.koppert.com/pests/leaf-miners/product-against/miglyphus/

 

koppert-logo

(izleyen 249 kişi)

Belki ilgini çekebilir ne dersin ?

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.