Kırmızı örümcekte biyolojik mücadele – Phytoseiulus persimilis

Tanımı  

Kırmızı örümcekler birçok bitkide zararlıdır. Bunların büyük üreme kapasiteleri, çok kısa bir zaman içinde inanılmaz zararlara yol açmalarına neden olur. Birçok korunmuş üründe iki noktalı kırmızı örümcek Tetranychus urtica çok önemli bir zararlıdır. Üretim alanlarında diğer Tetranychus türleri de ayrıca zarara neden olurlar.

Biyolojisi  

 Kırmızı örümcek yumurta, larva, ilk nimf aşaması (protonymph), ikinci nimf aşaması (deutonymph) ve ergin olarak adlandırılan beş aşamadan geçer. Bütün aşamalar üründe gözlemlenebilir. 

Zarar Şekli  

Örümcek larvası,nimfler ve erginler yaprakların alt kısımlarında beslenirler ve sarı nortalara neden olurlar, bu sarı noktalar giderek genişler ve yaprakların tamamını kaplar. Bu, bitki gelişimininin ve üretimin azalmasına neden olur. Sonunda bitki enfeksiyondan dolayı ölebilir.
Nimfler ve erginler, ürünlere yüzeysel zarar verebilecek ağlar oluşturur. Şayet kırmızı örümcek yoğunsa, bitkiler tümüyle ağlarla kaplı hale gelebilir.

 

Biological control of spider mite – Phytoseiulus persimilis

The predatory mite Phytoseiulus persimilis is an effective natural enemy of spider mite. Koppert was the first company that introduced this natural enemy. The adult predatory mite feeds on all stages of spider mite, and although the larva does not eat, the nymphs eat the eggs, larvae and protonymphs of spider mite. Although the mite cannot see, it can detect webs produced by spider mites through touch and leaf damage by scent. When Phytoseiulus finds its prey it sucks out its contents, leaving only the empty skin.
The high predation rate on spider mites and its fast development makes Phytoseiulus very effective as a biological control agent.

More information about the natural enemy Phytoseiulus persimilis (SPIDEX): https://www.koppert.com/products/products-pests-diseases/spidex/

koppert-logo

(izleyen 1325 kişi)

Belki ilgini çekebilir ne dersin ?

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.